Zaprojektowanie nowego systemu oświetleniowego nie jest łatwym zadaniem. Należy odpowiednio dopasować technologię, by system był bezpieczny, funkcjonalny i wydajny.

Technologia LED – ekologicznie i ekonomicznie

Oświetlenie ledowe ma bardzo szerokie zastosowanie. Może być wykorzystane w mieszkaniach, w pomieszczeniach biurowych, przemysłowych, użyteczności publicznej, a także do oświetlenia terenów zewnętrznych.  Z uwagi na dużą różnorodność poboru mocy oświetlenie tego typu można ciekawie dobierać w aranżacji efektów świetlnych. Doskonale nadaje się do iluminacji i punktowego podkreślania walorów eksponowanych miejsc czy obiektów.

„Technologia LED jest ekonomicznym rozwiązaniem” – mówi Łukasz Gawęda, kierownik projektu. „Pobiera mało prądu w stosunku do ilości światła, jakie oddaje. W porównaniu do oświetlenia konwencjonalnego wykazuje niemal 8-krotnie mniejszy pobór mocy. Dodatkowo oświetlenie LED ma bardzo wysoki współczynnik odwzorowania barw, daje znacznie większy strumień światła i ładnie je rozprasza” – dodaje dalej o technologii kierownik Gawęda.

O ekonomicznym walorze tego typu oświetlenia decyduje także jego długa żywotność. Ledowe źródła światła służą nam najczęściej przez okres 2-3 lat, co jest nieporównywalnie dłuższe od wytrzymałości standardowego oświetlenia. Technologia ledowa jest energooszczędna i wprost przekłada się na niższe rachunki i mniejszą wadliwość systemu oświetlenia.

Wymiana oświetlenia LED dla M7 w Oleśnicy

Impel Synergies prowadzi serwis techniczny parku logistycznego Eurologis II w Oleśnicy. Jest on zarządzany przez spółkę M7 Real Estate, która jest ogólnoeuropejskim inwestorem specjalizującym się w nieruchomościach. Przegląd oświetlenia zewnętrznego na terenie zakładu M7, wykonany przez obsługę techniczną wykazał, że sprawnych jest tylko 40% lamp. System był przestarzały, pochłaniał ogromne ilości energii i nie było ekonomicznego uzasadnienia, aby go remontować. Zasadna przy tym stała się wymiana technologii oświetlenia na rozwiązanie bardziej ekologiczne i energooszczędne.

„Zbudowaliśmy koncepcję oraz projekt wykonania nowej instalacji” – dodaje Łukasz Gawęda. „Przede wszystkim mieliśmy na uwadze, aby nowy system spełniał na obiekcie swoją funkcję, był wydajny i bezpieczny. Przygotowaliśmy także wyliczenia porównawcze kosztów działania starej instalacji i oszczędności wynikających z nowej inwestycji. Po zakończeniu prac montażowych przeprowadziliśmy pomiary oświetlenia i przygotowaliśmy dokumentację powykonawczą” – podsumował pan Gawęda.

Korzyści w projekcie

Nowy system oświetlenia terenów zewnętrznych zakładu przede wszystkim poprawił bezpieczeństwo na obiekcie i warunki pracy najemców. Teren jest teraz dobrze oświetlony w każdym miejscu. Nowa inwestycja przyniosła jednocześnie obniżkę kosztów energii elektrycznej dla oświetlenia zewnętrznego o 50%.

Aktualności