Polska Rada Facility Management to organizacja zrzeszająca podmioty i osoby dostarczające usługi do obiektów. Po trzech latach pandemii w Polsce światło ujrzał Raport strategiczny Facilities Management, który przedstawia aktualną sytuację w branży nieruchomości.

Nowa publikacja PRFM została opracowana przez Sewerynę Afanasjew, eksperta rynku nieruchomości z ponad 20 letnim doświadczeniem. W obszernym, ponad stustronicowym raporcie, poza analizą obecnej sytuacji dotyczącej usług FM w rzeczywistości po pandemii, można znaleźć komentarze aż 20 ekspertów związanych z branżą FM. Kryzys potwierdził, że usługi realizowane profesjonalnie to olbrzymie wsparcie w każdym funkcjonującym biznesie, dzięki czemu firmy mogą skupić się na swojej działalności uwalniając zasoby czasowe. Autorka w raporcie wskazuje również, gdzie leży granica w kompetencjach pomiędzy FM (facilities management), PM (property management), a AM (asset management) oraz przedstawia jaka będzie rola FM w procesie raportowania ESG.

Wśród cytowanych ekspertów nie zabrakło także przedstawiciela Grupy Impel. Robert Mazur, dyrektor handlowy grupy produktowej Integrated Facility Management podkreślał w w swoim komentarzu zmianę w postrzeganiu roli facility management – w szczególny sposób widoczną w przypadku klientów przemysłowych.

Jak mówi Robert Mazur – w firmach coraz częściej rozmawia się o konieczności wprowadzania oszczędności, optymalizacji, ze względu na rosnące koszty. Klienci oczekują propozycji w zakresie optymalizacji zakupu energii i dostosowania zamówienia do rzeczywistego zapotrzebowania, a także oszczędności w zużyciu mediów czy obniżenia kosztów związanych z usługami. Ekspert w swoim komentarzu podkreśla, że największym wyzwaniem jest zbudowanie modelu, który z jednej strony przynosi optymalizacje procesowe i finansowe, a z drugiej nie obniża jakości realizowanych usług FM.

Cały raport można pobrać pod linkiem https://www.prfm.pl/strategicznyfm

Aktualności