Impel Synergies zrealizowała kolejny projekt renowacji posadzki dla branży logistycznej. Został wykonany w magazynie wysokiego składowania dla spółki Mercus Logistyka, która jest logistycznym operatorem dla podmiotów z Grypy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A.

Obsługa centrów logistycznych

Parki logistyczne to jedna z kluczowych branż, jaką obsługuje spółka Impel Synergies. Przede wszystkim zajmuje się technicznym utrzymaniem nieruchomości i serwisuje wszelkiego rodzaju instalacje budynkowe. Stała usługa dla operatorów logistycznych to fit-oty. Duże powierzchnie magazynowe często wymagają modernizacji i przeróbek budowlanych, celem dostosowania pomieszczeń po potrzeby najemców.

„We współpracy z branżą logistyczną przejmujemy odpowiedzialność za cały obiekt i zarządzanie grupą usług dotyczących nieruchomości” – mówi Norbert Nowacki, dyrektor operacyjny w Impel Synergies. „Zintegrowana obsługa jest takim modelem współpracy, który najlepiej spełnia oczekiwania i potrzeby właścicieli tak dużych obiektów” – dodaje.

Magazynowe bhp

Podłogi w magazynach wysokiego składowania poddawane są intensywnej eksploatacji i z tego też powodu wymagają wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Odpowiednia konstrukcja posadzek musi utrzymać wielotonowe regały, zapakowane po sufit ładunkami. Magazynowe powierzchnie są także intensywnie eksploatowane przez wózki transportowe oraz inne konstrukcje przeznaczone na składowanie towarów.

Procedury bezpieczeństwa wymagają zatem, aby posadzki w magazynach były gładkie i gwarantowały płynne poruszanie się po nich pojazdów transportowych. Nie mogą też stwarzać zagrożenia dla osób pracujących w magazynie.

„Hale wysokiego składowania to miejsca, gdzie pracownicy narażeni są na liczne niebezpieczeństwa związane z transportem ładunków na wyższe półki za pomocą wózków widłowych” – komentuje sytuację Piotr Podbiał, zastępca dyrektora operacyjnego w Impel Synergies. „Nierówna posadzka może spowodować przewrócenie się wózka i bardzo poważny wypadek. Nie trudno też w takiej sytuacji o niekontrolowany upadek ładunku z wysokości i narażenie firmy na straty finansowe” – dodaje.

Nowe rozwiązania w renowacji posadzek

Inwestycja klienta miała na celu przywrócenie jednolitej gładkiej powierzchni na całym obszarze magazynu i zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz zapobieganie stratom na skutek zniszczenia towaru.

Posadzka w hali magazynowej klienta miała wiele uszkodzeń mechanicznych, braki w dylatacji, pęknięcia i nierówności, które należało usunąć.

„Technologia renowacji posadzki została tak dopasowana, aby prace mogły być realizowane przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości pracy magazynu” – mówi Piotr Podbiał. „Wykorzystaliśmy szybkoschnące powłoki, aby naprzemiennie wykorzystywać ciągi komunikacyjne do bieżącej pracy. Opracowaliśmy dokładny harmonogram wyłączenia z użytku poszczególnych alejek, zaplanowaliśmy trasy i pracę wózków widłowych”.

Proces technologiczny naprawy posadzki obejmował:

  • naprawę krawędzi płyt betonowych i wyrównanie ich poziomów
  • sklejenie pęknięć
  • szlifowanie wstępne
  • doszczelnienie i zwiększenie wytrzymałości poprzez naniesienie powłoki chemicznej HARD
  • polerowanie
  • naniesienie membrany Stain Protection
  • polerowanie końcowe utwardzające membranę.

Uzyskane efekty

Powierzchnia magazynu została oczyszczona z zanieczyszczeń powierzchniowych, odpowiednio utwardzona i zaimpregnowana. Wykorzystano wylewki i powłoki o dużej gęstości, co długotrwale zabezpiecza powierzchnie i nadaje odpowiednią wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Zamknięcie wszelkich pęknięć i porów powoduje, że posadzka jest łatwa do utrzymania w czystości bez potrzeby dodatkowego gruntownego doczyszczania.   

Inwestor otrzymał dodatkowo szczegółową instrukcję czyszczenia i konserwacji posadzki, aby zachować jednolitą powierzchnię przez długie lata.

„Obsługa techniczna nieruchomości to przede wszystkim troska o bezpieczeństwo osób w niej przebywających” – komentuje Norbert Nowacki, dyrektor operacyjny ds. technicznego utrzymania nieruchomości w Impel Synergies. „Zadbaliśmy o bezpieczną przestrzeń do poruszania się wózków widłowych wysokiego składowania, a jakość wykonanych przez nas prac została potwierdzona przez klienta w pisemnych referencjach” – dodaje Nowacki.

Aktualności